• ادره حراست

   
  آشنایی با شرح وظایف حراست‌ مجتمع

   

  نیاز به امنیت هم در سطح فردی و هم در سطح اجتماعی از بدیهات عقلی است که کلام وحی و لسان ائمه اطهار علیهم السلام نیز نوید آن است.

  اهمیت این مساله در جامعه اسلامی به حدی است که قرآن کریم به دفعات از آن یاد کرده است و در سوره بقره آیه ۱۲۵ و ۱۲۶ در بیان یکی از ویژگی‌های مکان مراسم حج از شهر مکه به عنوان محل امن نام برده شده است.

  یکی از معانی امن در قرآن، ایمنی، آرامش قلب و خاطر جمع بودن است. حضرت رسول اکرم‌(ص) می‌فرمایند دو نعمت هستند که ارزش آنها شناخته است. دین و سلامتی و یا در جای دیگری می‌فرماید:

  ای اباذر دو نعمت هست که بسیاری از مردم در مورد آن مغبون می‌شوند سلامتی و فرصت داشتن و هم چنین فرموده‌اند دو نعمت هست که مورد کفران قرار می‌گیرد امنیت و عافیت (بحارالانوار)

  امنیت به عنوان یکی از ارکان اساسی زندگی فردی و اجتماعی در اعصار مختلف مورد توجه اندیشمندان بوده است در مباحث روانشناسی، جامعه شناسی و مدیریت نیز از امنیت به عنوان یکی از نیازهای اساسی بشر نامبرده شده است نقش امنیت در شکل‌گیری شخصیت از چنان جایگاه اساسی برخوردار است که آبراهام مازلو، یکی از پیشگامان توسعه روانشناسی انسانگرا، سلسله مراتبی از نیازها را ارایه کرده و پس از نیازهای فیزیولوژیکی، دومین نیازی را که فرد برای رسیدن به مراتب عالی یعنی مرحله خود شکوفایی نیازمند تامین آن در حد مطلوب است، امنیت می‌داند. از سوی دیگر انسان‌ها برای افزایش ضریب اطمینان و امنیت خاطر در مقابل مسایل و موفقیت زندگی به بیمه‌گذاری و تعهدات بیمه روی می‌آورند که حاکی از گرایش عقلانی انسان به سوی دفع آفات و زیان و افزایش ضریب امنیت است.

  بر این اساس آمادگی برای دفع خطر نیز خود تامین کننده سطحی از امنیت است آنگونه که خداوند در آیه شریفه ۶۰ سوره انفال می‌فرمایند:

  وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ

  برای تهدید دشمنانتان هر چه می‌توانید نیرو و آذوقه و آلات جنگی و اسبان سواری مهیا سازید.

  گسترش روز افزون پهنه زندگی و تشدید پیچیدگی اجتماعی لزوم تقسیم کار و تفکیک نقش‌های اجتماعی و به تبع آن گسترش سازمان‌ها را موجب شده است. ثمر بخشی فعالیت‌ها زمانی تحقق می‌یابد که فرد یا سازمان در انجام وظایف خود کوشا و هماهنگ با مجموعه عمل نماید در غیر اینصورت ناهماهنگی منجر به خنثی شدن نیروها شده و دسترسی به هدف را غیر ممکن می‌سازد.

  پیگیری اهداف سازمان و طراحی فعالیت‌های اثر بخش در زمینه هدف، از جمله وظایف مدیر می‌باشد لکن موفقیت مدیران و سایر کارکنان در این زمینه مستلزم وجود امنیت در جهات مختلف روحی و روانی در دستگاه‌ها می‌باشد که این مهم به حراست سپرده شده است.

   

  اهداف کلی حراست:

  ۱-صیانت از دستاوردهای نظام مقدس ج. ا. ایران در دستگاه‌ها

  ۲-صیانت از کارکنان، اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی شده، اماکن و تاسیسات و اموال دستگاه‌ها

  ۳-شناسایی آسیب‌ها، تهدیدها و انجام اقدامات پیشگیرانه (پیش بینی و پیشگیری)

  ۴-مقابل به توطئه و نفوذ عوامل بیگانه و ضد انقلاب‌ها و ایجاد نارضایتی

   

  اهداف جزئی:

  ۱-حفاظت پرسنلی (کارکنان، هیأت علمی و دانشجویان)

  -تعیین و بازنگری مشاغل حساس

  -تعیین صلاحیت

  -ایجاد بایگانی پرسنل (کارکنان، هیأت علمی و دانشجویان)

  -توجیه حفاظتی کارکنان

  -تحقیق و بررسی موضوعی …

  -تهیه شناسنامه محیطی

  ۲-حفاظت اسناد و مدارک

  -صدور کارت شناسایی و تردد

  -نگهداری و حفاظت کلیدها ـ مفتاح قفل‌ها ـ رمز دستگاه‌های تکثیر و غیره …

  ۳-حفاظت فناوری اطلاعات IT

  ۴-حفاظت فیزیکی

  -طبقه بندی حفاظتی اماکن و تاسیسات

  -تهیه و اجرای طرح‌های حفاظتی

  -کنترل تردد کارکنان

  – ارباب رجوع

  – خودروها و اتباع خارجی

  -ایمنی و آتش نشانی   
درباره ما ...

 • شهرستان اسفراین به لحاظ امکانات فنی-مهندسی و صنعتی دارای جایگاهی ویژه و زمینه مساعد توسعه علمی می­ باشد.اهم وظایف و رسالت­ های ارزشمند و آینده­ ساز این دانشگاه را آموزش، پژوهش، تولید علم و فناوری، تربیت نیروی انسانی متخصص، رفع نیازهای کشور با توجه به فضاهای صنعتی حاضر در شهرستان، ارتقاء و توسعه بنیادهای علمی، فرهنگی و صنعتی در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی تشکیل می­ دهد.تحقق این اهداف اساسی وابسته به حضور اعضای هیات علمی توانمند از نظر علمی و فرهنگی، متخلّق به اخلاق علمی و دانشگاهی، دارای انگیزه و نگرش فکری تکامل­ یافته در جهت ارتقاء جایگاه دانش در سطح ملی و بین المللی و آماده ارائه خدمت به جامعه می باشد. لذا مجتمع آموزش عالی اسفراین بر آن است تا در جهت حفظ، توسعه و ارتقاء این نقش و رسالت اساسی، اعضاء هیات علمی مورد نیاز خود را از بین فرهیختگان و متخصصان فارغ التحصیل دانشگاه­های معتبر داخل و خارج کشور که به صورت تمام­ وقت در خدمت دانشگاه باشند،  استخدام  نماید .
آدرس دانشگاه : خراسان شمالی ، شهرستان اسفراین ،بلوار آزادگان ، نبش میدان مادر
تلفنهای دانشگاه : ۳ الی ۳۷۲۶۶۵۳۱-۰۵۸ - کد پستی : ۹۶۶۱۹۹۸۱۹۵