شنبه 14 آبان 1401 ساعت 12:16 - تعداد بازدید : 909 چاپ خبر
اخبار دانشگاه قرارگیری نام سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست ۲ درصدِ دانشمندان برتر جهان
بر اساس پژوهشی که توسط مجله plos elsevier منتشر شده، فهرست دانشمندان پر استناد در سال ۲۰۲۲ شناسایی و معرفی شدند و سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست دانشمندان پراستناد جهان قرار گرفتند.

 
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین، دکتر مرتضی سعادت طرقی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه در گفتگو با واحد روابط عمومی با اعلام این خبر گفت: بر اساس اعلام موسسه علمی و انتشاراتی Elsevier و پیرو پژوهشی که به وسیله محققان دانشگاه استنفورد روی داده‌های پایگاه اسکوپوس انجام شده است، فهرست دانشمندان پراستناد در تمامی رشته‌ها به عنوان دانشمندان دو درصد برتر حوزه‌های علمی در دو بازه زمانی کوتاه مدت ( بر اساس وضعیت استنادی در سال ۲۰۲۱) و بلند مدت (کل دوران حیات علمی‌شان بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۱) شناسایی و معرفی شدند و سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست دانشمندان پراستناد جهان قرار گرفتند. بر مبنای این فهرست، دکتر محمد حاتمی ریاست دانشگاه و دانشیار گروه مهندسی مکانیک ( برای چهارمین سال متوالی) و دکتر علی خرسند زاک،عضو هیات علمی و دانشیار نانو فیزیک (برای سومین سال متوالی) به عنوان دانشمند ۲ درصد برتر حوزه‌های علمی تخصصی در بازه زمانی بلند مدت این لیست شناسایی و معرفی شدند همچنین دکتر صدیقه عباسی عضو هیات علمی و دانشیار گروه مهندسی شیمی(برای دومین سال متوالی) در بازه زمانی کوتاه مدت این لیست شناسایی و معرفی گردید.
 
معاون پژوهشی دانشگاه در ادامه با بیان اینکه بر اساس نسخه چهارم پژوهش منتشر شده توسط انتشارات الزویر که هر سال روی داده‌های اسکوپوس انجام می‌شود و در تاریخ ۱۰ اکتبر۲۰۲۲ چاپ شده است 200409 پژوهشگر بین‌المللی پراستناد در تمامی رشته‌ها و نیز ۲درصد برتر حوزه‌های علمی، شناسایی و معرفی شده‌اند .این مقام مسئول با بیان اینکه الزویر، پایگاه داده‌ای ایجاد کرده است که اطلاعات استاندارد شده در زمینه‌ استنادها، h-index، استناد به مقالات و یک شاخص ترکیبی (Composite Indicator) را ارائه و پژوهشگران را در ۵ حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶رشته طبقه‌بندی کرده است. شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی نیز، انتشار حداقل ۵ مقاله در پایگاه استنادی اسکوپوس بوده است و در مجموع تقریباً ۲۰۰ هزار دانشمند در جهان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند. مبنای اصلی این ارزیابی، شاخص استناد بوده و تعداد استنادات به تولیدات علمی محققان، تعداد استنادات بدون خود استنادی، شاخص اچ پژوهشگران و استفاده از یک شاخص استنادی ترکیبی از ملاک‌های ارزیابی این مؤسسه جهت استخراج پژوهشگران پراستناد ۲ درصد برتر بوده است. شایان ذکر است که در گزارش سال ۲۰۲۲ نیز از کشور ایران 715 محقق در فهرست دانشمندان برتر در بازه زمانی بلند مدت به چشم می‌خورد  و 1870 محقق در فهرست دانشمندان برتر در بازه زمانی کوتاه مدت در زمره پژوهشگران پر استناد ۲ درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

روابط عمومی مجتمع آموزش عالی اسفراین ضمن تبریک کسب این موفقیت علمی به این عزیزان ، شادکامی، سلامتی و توفیق روز افزون در عرصه های علمی و پژوهشی و خدمت به میهن عزیزمان را برای همکاران گرامی از خداوند منان مسئلت می نماید.
منبع: 
نوشته شده توسط: روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
کلمات کلیدی:  #دانشمندان_برتر #مجتمع_آموزش_عالی_اسفراین

اخبار مرتبط

برگزاری آئین روز درختکاری در مجتمع آموزش عالی اسفراین آئین روز درختکاری با حضور شهردار محترم،رئیس شورای شهر و ریاست و مسئولین دانشگاه در مجتمع آموزش عالی اسفراین انجام پذیرفت.
انتصاب رئیس مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین طی حکمی از سوی دکتر محمد علی زلفی گل، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری دکتر محمد حاتمی دانشیار مهندسی مکانیک به عنوان رئیس مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین منصوب شد.
ارتقاء علمی عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی اسفراین در اولین جلسه هیات ممیزه مشترک دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خراسان شمالی، با ارتقاء دکتر مصطفی عابدی عضو هیات علمی گروه ریاضی مجتمع آموزش عالی اسفراین به مرتبه دانشیاری موافقت گردید.
موفقیت تیم تنیس روی میز دانشگاه در مسابقات ورزشی دانشگاه های منطقه 9 کشور کسب مقام سوم تیم تنیس روی میز مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در مسابقات تنیس روی میز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۹ کشور


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها